8 روش سریع و آسان تشخیص الماس و جواهرات اصل

اگر شک دارید که دوست، نامزد یا همسر شما یک انگشتر الماس واقعی برای شما خریده است، یا اگر با یک تاجر الماس، تجارت می‌کنید، ما به عنوان یک حرفه‌ای در شناخت الماس و جواهرات، به شما آزمایش‌های ساده‌ای را آموزش می‌دهیم تا بتوانید خیلی آسان تشخیص الماس و جواهرات اصل را بررسی کنید.

بهتر است بدانید به غیر از جواهرات مشهور، در شغل فروش جواهرات و الماس افراد شیاد زیادی وجود دارند. آنها نه تنها سعی می‌کنند یک الماس با کیفیت بد را به شما بفروشند، بلکه بعضی مواقع یک الماس غیر واقعی را می‌فروشند.

حتی اگر معامله خیلی درست به نظر برسد، بهتر است از اصل بودن الماس مطمئن شوید. خوشبختانه، چند آزمایش سریع و آسان وجود دارد که می توانید با انجام آن واقعی یا جعلی بودن الماس را دریابید.

 

آزمایش 1: جستجو برای ناخالصی های الماس

99.9 درصد الماس ها خالص نیستند. آنها نقص‌های کمی دارند اما الماس‌های جعلی به طور کلی عالی هستند. اگر شما سنگ بی عیب و نقصی دارید، یا با یک الماس کامل 0.01٪  روبرو هستید یا یک الماس قلابی دارید.

تشخیص جواهرات اصل

چگونه می توانم نقص ها را در یک الماس پیدا کنم؟

الماس را در لنز بزرگ کننده (لوپ) ترجیحاً با حالت 10 برابر بزرگتر بررسی کنید. به دنبال لکه‌های سیاه کوچک، حباب‌های هوا یا شکستگی‌های کوچک بگردید. بدانید که به دنبال چه هستید و “خراش” ها را با ناخالصی‌ها اشتباه نگیرید. یک الماس واقعی به راحتی خراشیده نمی‌شود.

با این حال به یاد داشته باشید که استفاده صحیح از لوپ برای چشم آموزش ندیده بسیار دشوار است. پس ببینید آیا از لوپ به درستی استفاده می کنید یا خیر.

 

آزمایش 2: وجوه الماس را بررسی کنید

به وجوهی که الماس تراش خورده است نگاه کنید. بررسی وجوه از جستجوی ناخالصی‌ها آسان تر است.

تشخیص الماس و جواهرات اصل

چگونه می توان وجوه الماس را بررسی کرد؟

الماس‌های واقعی دارای لبه‌های تیز هستند زیرا توسط استادان الماس‌تراش حرفه‌ای برش داده می‌شوند. الماس‌های تقلبی اغلب توسط قالب‌ها برای ذوب شدن شیشه یا زیرکن ایجاد می‌شوند.

وقتی از قالب‌ها استفاده می‌شود ، “الماس” دارای لبه‌های تیز نیست بلکه دارای لبه‌های گرد است. با این حال ، ممکن است که یک زیرکن یا یک تکه شیشه مانند الماس بریده شود. در این صورت ، لبه‌های تیز همخواهد داشت، حتی اگر یک الماس واقعی نباشد.

 

آزمایش 3: به فلز نگاه کنید

نوع فلزی که الماس روی آن سوار شده است، می‌تواند چیزهای زیادی به شما بگوید.

تشخیص الماس و جواهرات اصل

بررسی علامت مشخصه فلز یک حلقه الماس

اگرچه این یک آزمایش بی عیب و نقص نیست، اما بسیار آسان است. از آنجا که الماس و برلیان گران هستند، اغلب بر روی فلزات گران قیمت و لوکس قرار می‌گیرند.

اگر فلز شما نقره یا طلا اندود شده باشد، می‌توانید از جعلی بودن الماس مطمئن باشید. الماس‌های واقعی به طور معمول در رنگ های سفید، زرد یا رزگلد یا حلقه‌های پلاتین سوار می‌شوند.


جواهرات الماس فروشگاه روژین نیز همه از طلای 18 عیار ساخته شده اند. شما می‌توانید از فروشگاه آنلاین جواهرات روژین ما دیدن نمائید.


آزماش 4: تنظیمات و مهارت را ارزیابی کنید

یک صیقل دهنده و طلاساز واقعی به کار و ساخته خود افتخار می‌کند.

تشخیص الماس و جواهرات اصل

تنظیمات انگشتر جواهر الماس را چگونه ارزیابی کنم؟

این آزمایش اساساً یک تست اضافی در تشخیص الماس و جواهرات اصل است. اگر تنظیمات از کیفیت پایینی برخوردار باشد یا کار ساخت آن ضعیف انجام شده باشد، الماس تقلبی است. یک کارگر یا استادکار الماس واقعی مطمئن است که الماس با دقت سر جای خود قرار داده شده، زیرا او دوست دارد به کار خود افتخار کند.

 

آزمایش 5: الماس را سنباده بزنید

درصورتی که مطمئن هستید الماس واقعی است، تراشیدن الماس روی سنگ یا سمباده ایده خوبی است.

تشخیص الماس و جواهرات اصل

چگونه باید الماس را سنباده بزنم؟

این یکی از راه‌های مخاطره پذیر تشخیص الماس و جواهرات اصل است. کاملاً مطمئن شوید که از کاغذ سنباده معمولی استفاده می‌کنید و از کاغذ با پودر الماس  استفاده نمی‌کنید. همانطور که می‌دانید، الماس بسیار سخت است و کاغذ سنباده به آن آسیب نمی‌رساند.

اگر یک الماس غیر واقعی را سنباده بزنید، نگین خراشیده می‌شود. فقط اگر از آسیب رساندن به یک الماس تقلبی هراسی ندارید از این روش استفاده کنید.

 

آزمایش 6: روی الماس بدمید

درست مانند دمیدن روی شیشه پنجره، بیایید ببینیم آیا می‌توانیم الماس شما را تشخیص دهیم.

دمیدن روی الماس

چگونه الماس را با نفس تشخیص دهیم؟

بر روی الماس با نفس گرم بدمید، دقیقاً مانند کاری که روی پنجره برای ایجاد بخار انجام می‌دهید. یک الماس جعلی مانند شیشه برای مدت کوتاهی تحت بخار پوشانده می‌شود. اما یک الماس واقعی گرمای نفس شما را حفظ نمی کند.

دشواری این آزمایش عمدتا به اندازه الماس مربوط می‌شود. در الماس های کوچک در مورد مه آلود بودن یا نبودن آنها تصمیم‌گیری دشوارتر است.

 

آزمایش 7: با الماس رنگین کمان درست کنید.

نحوه بازتاب نور الماس منحصر به فرد است. یک الماس را در نور نگه دارید و تابش خیره کننده آن را ببینید.

رنگین کمان الماس

چگونه رنگین کمان الماس را پیدا کنم؟

همانطور که می دانید، یک الماس هنگام انعکاس نور می‌تواند شکل رنگین کمان را روی هر سطحی ایجاد کند. در داخل سنگ، نور خاکستری و سفید را منعکس می‌کند و در خارج از سنگ، رنگ های رنگین کمان را مشاهده خواهید کرد.

سنگ‌هایی که با اثر منشور همگام می شوند و اجازه می‌دهند رنگ‌های رنگین کمان در داخل سنگ نیز نشان داده شوند، معمولاً جعلی هستند.

دشواری این آزمایش در این است که برخی از الماس‌های تقلبی حتی از یک نمونه واقعی نیز درخشش بیشتری دارند. به عنوان مثال یک موسانیت.

 

آزمایش 8: با الماس روزنامه بخوانید

اگر توانستید حروف روزنامه را با الماس بخوانید، خبر بدی برایتان است.

تشخیص الماس و جواهرات اصل

چگونه می توانم از روزنامه برای آزمایش الماس استفاده کنم؟

متأسفانه ، این تست فقط برای الماس‌های بزرگ (غیرقابل تنظیم) قابل استفاده است. الماس را روی روزنامه قرار دهید، اگر نتوانستید حروف را از طریق الماس ببینید، الماس شما واقعی است. این بدان دلیل است که الماس نور را به روشی دیگر خم می‌کند و یک الماس جعلی حروف و کل روزنامه را از طریق سنگ نشان می‌دهد.

 

بهترین راه برای تشخیص واقعی بودن الماس

بطورکلی آزمایشات در خانه می‌تواند به بررسی واقعی بودن الماس کمک کند. اما تقریباً غیرممکن است که 100٪ مطمئن شوید. برای اطمینان به آزمایشگاه‌های گوهرشناسی مراجعه کنید

 

نوشته توسط: ebgroup

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها (5)

وای عالی چقدر راه مختلف برای تشخیص الماس اصل از تقلبی است.

من همیشه برای اینکه خیالم راحت باشد به شماره ی داخل حلقه ها نگاه میکنم.

الماس وقتی خوب تراش می خورد لبه های تیز و برش های زیبای دارند.

من فکر میکنم برای خرید الماس و انگشتر جواهر باید از جای درست و قابل اطمینان خرید بشود .

ممنون از اعتمادتون

ارسال یک دیدگاه