زمرد چیست؟

زمرد از زمان باستان یکی از جواهرات مورد توجه مردم بوده است. واژه زمرد عربی شده اسمارگدوس یونانی است که خود از واژه سانسکریت به معنی سبز گرفته شده است.
مردم باستان براین عقیده بودند که زمرد برای صاحب خود پاکدامنی و نجابت بهمراه می‌آورد و او را از گزند شیاطین مصون می دارد علاوه بر این از زمرد برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند.

معادن زمرد :

کشور کلمبیا با داشتن حدود ۱۵۰ معدن زمرد در صدر کشورهای تولید کننده زمرد در جهان قرار گرفته و به جرأت می‌توان گفت مرغوبترین و خوش رنگ ترین زمردهای جهان متعلق به این کشور می باشد کشورهای دیگری نیز از قبیل زامبیا، برزیل و زیمباوه در تولید و تجارت زمرد در جهان به نام هستند.
در ایران هم در اطراف کرمان معدن زمرد وجود دارد البته بهترین رنگ زمرد که رنگ سبز فوق العاده خوشرنگ است متعلق به معادن کلمبیاست.
زمرد از سختی بالایی برخوردار است ولی با این حال به خاطر شکاف‌های موجود در داخل سنگ قابلیت شکنندگی بالایی نیز دارد و همین دلیل تراش خاصی روی این سنگ انجام میشود.

معروفترین تراش زمرد تراش چهارگوش که به تراش زمردی معروف است با سطوحی که در گوشه های سنگ ایجاد میکند بر مقاومت آن می افزاید و با شکست های نوری که داخل سنگ ایجاد می کنند زیبایی و درخشش زمرد را تشدید میکند.

نوشته های مرتبط

ارسال یک دیدگاه